Wskazaniem do badania trychologicznego jest każdy rodzaj schorzenia skóry głowy oraz włosów. Podczas badania poddajemy ocenie stan skóry głowy, stan łodygi włosa jak również mieszki włosowe Badanie jest przeprowadzane w celu ustalenia przyczyny schorzenia oraz zalecenia odpowiedniego leczenia. W trakcie badania weryfikujemy również stan organizmu na wyników badań, uprzednio wykonanej morfologii krwi. Badanie ma na celu znalezienie przyczyny występowania danej jednostki chorobowej skóry głowy, a także opracowanie planu leczenia dla pacjenta.

 

Konsultacja trychologiczna składa się z nastepujących etapów:

Wywiad medyczny

To pierwszy i najdłuższy i bardzo istotny element badania. W związku utajonym przebiegiem wielu schorzeń trycholog powinien szczególnie uważnie przeanalizować ostatnie 6 miesięcy od pojawienia się problemu, mieć wiedzę na temat wszystkich chorób przebytych w ostatnim czasie, istniejących chorób przewlekłych, występujących alergii, przyjmowanych leków jak również sposób pielęgnacji skóry, stosowane preparaty, dieta, tryb życia, charakter pracy. Należy ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta na daną chwilę. Bardzo ważna jest ocena obecnego stanu emocjonalnego, gdyż do gabinetu trychologiczego trafiają bardzo często osoby, które borykają się z problem wiele lat, zrezygnowane, ze schorzeniami, które zdecydowanie obniżają jakość ich życia. Opieka psychologiczna, wsparcie i pełen profesjonalizm powinny być sztandarową kwestią. Społeczeństwo cierpi na chroniczny stres, co dotkliwie odbija się na działaniu organizmu, to kolejny ważny i poruszany aspekt. Podsumowaniem tej części jest analiza zebranych informacji z aktualnymi wynikami morfologicznymi.

Trichoskop

Na podstawie badanie trichoskopowego zostaje ustalona ocena stanu skóry głowy oraz ujść mieszków włosowych. Podczas tego badania klasyfikujemy rodzaj skóry głowy (łojotokowa, normalna, zanieczyszczona, sucha i wrażliwa, naczynkowa) ocena przebiegu procesu keratynizacji, istnienia stanów zapalnych, podrażnień, oraz zaczopowania ujść mieszków włosowych.

Trichogram

Jeśli sytuacja tego wymaga trycholog wyrwie kilka włosów z różnych partii skóry głowy, by móc ocenić stan cebulek włosa oraz fazę, w której się znajdują.

Diagnoza

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, trichoskopii stawiana jest diagnoza. Zdarza się, że na pierwszej wizycie diagnoza nie pada. Pacjent zostaje wtedy pokierowany do specjalistów w celu wykonania bardziej szczegółowych badań . Po otrzymaniu wyników badań pacjent powraca na kolejną wizytę.

Stawianie diagnozy

Jeśli sytuacja tego wymaga, badanie prowadzone jest przy konsultacji kilku specjalistów. Są to:
specjaliści

  • Dermatolog
  • ginekolog
  • dietetyk
  • endokrynolog
  • psycholog

Dzięki wspólnej konsultacji eliminujemy jakiekolwiek pomyłki w diagnozach.

 

Leczenie

W zależności od objawów, stopnia i charakteru schorzenia każdy przypadek wymaga innego podejścia terapeutycznego. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń trychologa, które podają po wywiadzie i trichoskopii oraz uzbroić się w cierpliwość i sumienność w stosowaniu preparatów, gdyż ma to ogromne znaczenie dla osiągnięcia właściwego i długotrwałego efektu.
Jak się przygotować przed wizytą?

  • nie farbować włosów minimum 1 tydzień
  • nie myć skóry głowy minimum 24 godziny
  • zabrać ze sobą wyniki badań morfologicznych wykonanych do pół roku przed wizytą

 

Czas trwania - Konsultacja zazwyczaj trwa od 40-60 min

Cena 150 zł